آتش سوزی مراتع ترکمنستان به مناطق حفاظت شده شیروان رسیدسید اصغر مطهری در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: هم اکنون نیروهای امدادی در مناطق حفاظت شده گلیل و سرانی شهرستان شیروان در حال اطفای حریق هستند.
وی با بیان اینکه هنوز گزارش دقیقی از میزان خسارت وارد شده به عرصه های طبیعی این مناطق در دست نیست، گفت: در این عرصه ها درختان ارس وجود دارد که از گونه های با ارزش به شمار می روند.
مطهری اظهار کرد: آتش مراتع ترکمنستان از عصر دوشنبه به مناطق مرزی استان سرایت کرده است و در یک مرحله این آتش سوزی مهار شد اما از نخستین ساعات بامداد امروز در عرصه های مرتعی تحت مدیریت این اداره کل دوباره شعله ور شد.
براساس گزارش های اولیه در مرحله نخست آتش سوزی مراتع سه هکتار عرصه طبیعی و حدود 30 اصله درخت نابود شده است.
استان خراسان شمالی دارای 301 کیلومتر مرز مشترک زمینی با کشور ترکمنستان است که در محدوده شهرستانهای بجنورد، شیروان، راز و جرگلان و مانه و سملقان واقع است.
این استان دارای حدود 100 هزار نفر مرزنشین متشکل از اقوام ترک، کرد، تات و ترکمن در مناطق مرزی جمهوری ترکمنستان است که از طریق دامپروری و کشاورزی امرار معاش می کنند.
براساس دیدار دیپلماتیک بین فرماندهان مرزبانی دو کشور در منطقه اترک که در 7 اردیبهشت سال جاری در ایستگاه راه آهن ‘آک یایلا ‘در خاک ترکمنستان برگزار شد، مقرر گردید، طرفین برای جلوگیری از بروز آتش سوزی در نقطه صفر مرزی در طول نوار مرزی ایران و ترکمنستان، به ماموران خود آموزش های لازم را بدهند.
هدف از این تفاهم نامه، همکاری بین مرزبانان دو کشور برای مهار آتش سوزی است که احتمال بروز آتش سوزی در تابستان با افزایش دمای هوا و خشک شدن درختچه های گز در نقطه صفر مرزی دو کشور، افزایش می یابد.
براساس این تفاهم نامه همکاری، مقرر شده است، درصورت مشاهده آتش سوزی در منطقه صفر مرزی، ماموران مرزبانی دو کشور بلافاصله با برافراشتن پرچم در روز و نوردهی چراغ در شب به یکدیگر اطلاع و برای اطفای کانون آتش اقدامات لازم را انجام دهند.
مرزبانان دو کشور همچنین متعهد شدند، نسبت به ایجاد نوار تراشیده (شخم زدن) در محدوده مرزی خود برای جلوگیری از تردد احتمالی افراد و نیز ایجاد مانع برای گسترش آتش سوزی به خاک یکدیگر اقدام کنند.
7185 /6042 خبرنگار: کبری علی آبادی ** انتشار دهنده: سید حسین قدسیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید