سامانه ملی پایش کیفیت هوا تا پایان آذرماه تکمیل می شودشینا انصاری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: سامانه ملی پایش کیفیت هوا شاخص های ساعتی کیفیت هوا را در 31 استان کشور در اختیار عموم مردم قرار می دهد.
وی ادامه داد: این سامانه قابلیت ارسال گزارش های متناسب با نیاز ذی نفعان تخصصی را از جمله سازمان هواشناسی برای پیش آگاهی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به منظور اقدامات مراقبتی و استفاده پژوهشگران و کارشناسان مرتبط دارد.
انصاری با اشاره بر اهمیت همکاری برای داشتن هوای پاک اظهار کرد: در ماده 3 قانون هوای پاک بر سازمان محیط زیست تکلیف شده در مواقع اضطرار آلودگی هوا و انجام اطلاع رسانی به منظور ایجاد و رفع ممنوعیت ها و محدودیت های زمانی ، مکانی و نوعی با وزارت کشور همکاری کند.
وی به اهمیت داشتن داده های پایش آلودگی هوا تاکید کرد و گفت: تعیین شیوه ها و راهبردهای حفاظت از محیط زیست، بررسی روندهای ارزیابی تداخل و الگوهای رفتاری آلاینده ها، تدوین ضوابط و استانداردهای لازم برای کنترل آلاینده ها و منابع نشر آلودگی، تعیین شرایط اضطراری و بحران های زیست محیطی، تعیین میزان روند وضعیت کیفی محیط زیست و اطمینان از ایجاد ساختارهای مناسب شهری و آمایشی از جمله نتایج بهره مندی و دسترسی به داده های پایش آلودگی است.
مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست درباره ایستگاه های پایش کیفی هوای سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سازمان سابقه بیش از دو دهه فعالیت در زمینه پایش آلاینده های هوا را دارد و تربیت نیروهای متخصص و تامین تجهیزات مورد نیاز در طی این سالها بر مبنای این ضرورت شکل گرفته و در حال حاضر شبکه پایش کیفیت هوای این سازمان متشکل از 190 ایستگاه با بیش از هزار و 300 دستگاه اندازه گیری گازها و ذرات در سراسر کشور مستقر است.
انصاری افزود: با وجود اینکه در پدیده گرد و غبار مهمترین عامل آلاینده، ذرات معلق است ، سایر آلاینده ها یعنی آلاینده های گازی هم به عنوان پارامتر های دخیل و اثرگذار در آلودگی هوا با منابع انتشار متفاوت در ایستگاه های سنجش آلودگی هوا اندازه گیری می شوند و تحلیل کمی و کیفی همزمان این داده ها، در علت یابی وقوع پدیده آلودگی هوا مساله ای بسیار حایز اهمیت بوده که با بهره گیری از اطلاعات برخط از ایستگاه های پایش قابل انجام است.
وی درباره مزیت های بهره گیری از داده های ایستگاه های پایش کیفی هوا اظهار کرد: استقرار و بهره برداری پروژه های بزرگ تولیدی، صنعتی، خدماتی و زیربنایی و تهیه نقشه های پراکنش و مدلسازی آلودگی هوا مستلزم دسترسی سریع به داده های آلودگی هوا است.
انصاری افزود: سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان دستگاهی مستقل، دارای تکالیف قانونی مشخص در موضوع پایش آلاینده ها است بنابراین انجام اقدام به موقع و دستیابی به نتیجه مطلوب نیازمند دسترسی بلافصل به آمار و اطلاعات برخط ایستگاه های سنجش آلودگی هوا در کشور است.
به گفته وی طی یک دهه گذشته از محل منابع ملی و استانی، مراکز پایش آلاینده ها در ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها شکل گرفته است.
علمی 9014**1440
خبرنگار: کیمیا عبدالله پور** انتشار: گلشنانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید