سیاست محیط زیست توسعه متوازن و پایدار استبه گزارش خبرنگار علمی ایرنا، عیسی کلانتری عصر دوشنبه در مراسم تودیع و معارفه روسای سابق و جدید سازمان حفاظت محیط زیست افزود: مشکلات امروز محیط زیست نتیجه عملکرد ما در گذشته است، برای رسیدن به خودکفایی و بی نیازی از کشورهای دیگر فقط کوتاه مدت نگاه کردیم در حالیکه امروز درگیر مشکلات بلندمدت هستیم.
کلانتری ادامه داد: زمانی وسعت مقابله با سن گندم ٥٦ هزار هکتار بود اما به علت شخم زدن زمین هایی با شیب ١٥ درجه به دو میلیون و ٢٠٠ هکتار رسید.
کلانتری گفت: گرفتاری های امروز محیط زیست نتیجه عملکرد ما در دهه های ٦٠ و ٧٠ است که بر مبنای احساس با نیتی خیر صورت می گرفت که جایگزین رفتارهای علمی و منطقی شده بود زیرا همه شور و شوق انقلابی داشتیم.
وی تاکید کرد: امروز بزرگترین مساله کشور اب است ، وصعیت هوا با یک سری تدابیر و همکاری دولت و ملت برطرف می شود اما فاجعه در اب است و تمام گرفتاری های این بخش اب است.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: جنگل های زاگرس در یخبندان از بین نرفتند اما امروز در اتش بی ابی می سوزند.
وی افزود: زمانی ٧٠ میلیون واحد دامی داشتیم که می گفتیم خارج از پتانسیل محیط زیست است اما امروز به ١٢٠ میلیون واحد دامی رسیده است. زمانی برای ١٠٠ هزار تن گوشت از عشایر حمایت می کردیم در مقابل یک میلیارد تن خاک را بر اثر فرسایش از دست دادیم .
وی گفت:تولید یک سانت خاک به ٥٠٠ تا ٧٠٠ سال زمان نیاز دارد در حالیکه ما با عملکرد نادرست خود سالانه یک میلیمتر خاک را از دست می دهیم.
کلانتری افزود: نمی توان این کارها را به قبل از انقلاب نسبت داد تمام انها بعد از انقلاب و با نیت مثبت انجام شده است اما امروز تاوان ان را می دهیم.
وی اطهار کرد: تا چند سال پیش اب های تجدیدپذیر ما ١٣٣ میلیارد متر مکعب بود اما امروز به ٨٨ میلیارد متر مکعب رسیده است که از ٦٥ تا ٧٠ میلیارد متر مکعب آن را استفاده کردیم یعنی حدود ١١٠ درصد از ابهای تجدیدپذیر را مصرف کردیم در حالیکه بر اساس استانداردهای جهانی اجازه برداشت بیشتر از ٤٠ درصد داده نمی شود.
وی اقزود: امروزه تالاب ها از بین رفتند چون سیلاب ها مهار شدند بنابراین امروز باید تاوان صدبرابری عملکرد خود در دهه های ٦٠ و ٧٠ را بپردازیم.
کلانتری با تاکید بر اینکه سازمان محیط زیست به تنهایی قادر به انجام کاری نیست گفت: ١٦٤ میلیون هکتار تحت حفاظت سازمان محیط زیست است که باید با نیروهای اندکی که دارد انها را اداره کند ، در واقع یک نفر برای ٤٠ هزار هکتار که عملا مطلوب نخواهد بود بنابراین باید همه در کنار هم به محیط زیست کمک کنیم .
علمی ٩٠١٤
خبرنگار : کیمیا عبدالله پور* انتشار: زهره محتشمی پورانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید