متخلفان، 669 میلیون ریال به محیط زیست خراسان شمالی خسارت زدندمتخلفان در سال گذشته هم با 238 مورد تخلف بیش از پنج میلیارد 385 میلیون ریال به محیط زیست خسارت زدند.
سیداصغر مطهری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بدون اشاره به میزان تخلفات انجام شده در ماه های فروردین، اریبهشت و تیرماه امسال اظهار کرد: از این میزان خسارت، 134 میلیون ریال وصول شده است.
وی افزود: این میزان تخلف در قالب 28 تخلف شناسایی شده و در این زمینه 26 متخلف دستگیر شده اند.
مطهری اظهار کرد: چرای غیر مجاز دام و تعلیف و تخریب، بیشترین تخلفات زیست محیطی استان را به خود اختصاص داده است.
وی خاطرنشان کرد: در این مدت 2 فقره شکار غیر مجاز پرندگان کشف شده است که شامل شکار یک قطعه کبوتر چاهی و هفت قطعه کبک بوده است.
مدیرکل حفاظت از محیط زیست خراسان شمالی گفت: چهار فقره شکار غیرمجاز پستانداران، شامل 6 راس قوچ و میش وحشی از دیگر تخلف های شناسایی شده در ماه گذشته است.
وی اظهار کرد: چهار فقره زنده گیری غیرمجاز پرندگان شامل هفت قطعه جوجه مینا 95 قطعه سهره و پنج فقره شروع به شکار شامل چهار شکار قوچ و حشی و یک قطعه کبک نیز در مردادماه مورد رسیدگی قرار گرفته است.
مدیرکل حفاظت از محیط زیست خراسان شمالی با اشاره به اینکه از متخلفان چهار قبضه سلاح مجاز و 6 قبضه غیرمجاز کشف شده است گفت:
سلاح غیرمجاز کشف شده شامل 2 قبضه دولول سه قبضه تک لول یک قبضه بادی تغییر یافته به خفیف و سلاح های مجاز شامل چهار قبضه سلاح ساچمه زنی تک لول است.
وی با بیان اینکه در مردادماه امسال 9 فقره اخطاریه برای آلودگی های محیط زیست داده شده است گفت: این اخطاریه ها مربوط به سنگ شکن، زباله گاه شهری و مراکز جمع آوری ضایعات بوده است.
مطهری به تخلف زیست محیطی در فعالیت معدنی اشاره کرد و افزود: یک فقره برداشت سنگ معدن از منطقه حفاظت شده ساریگل منجر به تخریب و قطع درختان شده بود که شناسایی شد.
مدیرکل حفاظت از محیط زیست خراسان شمالی اظهار کرد: چهار فقره تخلف تعلیف غیرمجاز دام نیز در این مدت رسیدگی شده است.
مطهری در باره آتش سوزی ها در مناطق حفاظت شده گفت: مردادماه امسال یک فقره آتش سوزی در سطح 50 هکتار از مناطق پیشنهادی شکار ممنوع بزداغی رخ داد که مهار شد.
وی تیمار، نگهداری و رهاسازی پرندگان شکاری شامل پنج قطعه کبک، 2 قطعه با قرقره، هفت قطعه مینا، یک قطعه کبوتر و 2 راس بره وحشی را از دیگر اقدامات انجام شده در یگان حفاظت این اداره کل عنوان کرد.

به گزارش ایرنا خراسان شمالی در شمال شرق کشور با دارابودن افزون بر 863 هزار نفر جمعیت، افزون بر 2 میلیون هکتار گستره دارد که پارک های ملی سالوک، ساریگل و ضامن آهو، مناطق حفاظت شده قرخود، گلیل و سرانی و همچنین پناهگاه حیات وحش میاندشت با گستره 194 هزار و 141 هکتار تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد. هم چنین بخش عمده ای از گستره پارک ملی گلستان به عنوان یکی از ذخیره گاه های زیست کره مدنظر یونسکو، در این استان واقع است.
اخبار خراسان شمالی را در کانال تلگرامی اخبار ایرنا خراسان شمالی به نشانی ? @IRNABOJNURD پیگیری کنید.
7185 / 6042 خبرنگار: کبری علی آبادی** انتشاردهنده: سیدحسین قدسیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید