متصاعد شدن دود ازقلب زمین های روستای چالخاماز میاندوآب ناشی از حریق گازهای تالابی استعلیرضا بقالی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این دود که از چند روز قبل توجه مردم منطقه را به خود جلب کرده است به علت به وجود آمدن حفره های آتش زا در این روستا ناشی از حریق گازهای تالابی در لایه زیرین سطح زمین است.
وی افزود: براساس ارزیابی کارشناسان این پدیده ناشی از آتش گرفتن گاز متان در لایه های زیرین سطح زمین است.
وی افزود: نشانه ها حاکیست چند دهه پیش در این منطقه تالابی وجود داشته که در پی خشکسالی سال های گذشته خشک شده است.
بقالی اضافه کرد: در شرایط کنونی، مواد عالی انباشته شده در لایه های زیرین زمین، تشکیل تورب یا زغال سنگ نارس داده که با ترکیب گاز متان قابلیت آتش دارد، بنابراین پدیده مذکور نتیجه آتش گرفتن این مواد در لایه زیرین زمین است که به صورت بخار و دود در سطح زمین مشاهده می شود.
وی بیان کرد: این مورد بیشتر در زمین هایی که به صورت اراضی تالابی هستند و سال های سال مواد آلی در آن منطقه بر روی هم انباشته می شود، قابل مشاهده است.
وی با اشاره به احتمال انباشه شدن اندام های مختلف گیاهی و فضولات دامی بر روی هم در سال های پی در پی در مناطقی که دارای اراضی مرطوب و مرتعی در حاشیه تالاب است، این پدیده اتفاق افتاده است.
بقالی اضافه کرد: در اثر فشار و همچنین تجزیه اجزای گیاهی و فضولات دامی به مواد ساده تر، خاک های غنی از مواد آلی همانند خاک پیت و همچنین گاز متان در این مناطق تشکیل می شود.
وی ادامه داد: در اثر افت آب های زیرزمینی که به علت برداشت های فراوان ایجاد می شود یا بعد از یک دوره خشکسالی، این مواد مشابه زغال مستعد آتش گرفتن می شود.
وی بیان کرد: به دنبال کم آبی و خشکی در این زمین ها، حفره هایی توسط جانوران مختلفی همچون موش ها در عمق زمین یا در اثر ترک خوردن و نشست زمین در داخل این نوع خاک ها ایجاد می شود.
وی با اشاره به اینکه این حفره ها موجب جریان یافتن هوا (اکسیژن) به داخل لایه های خاک شده و از طرفی موجب خروج گاز متان از اعماق خاک می شود، افزود: به علت گاز متان خروجی از حفره های زیرزمین و وجود اکسیژن در لایه های زیرین خاک این مواد آلی مستعد آتش گرفتن هستند.
سرپرست اداره حفاظت محیط زیست میاندوآب اظهار کرد: در مناطقی که تبادل جریان هوا بیشتر باشد و این لایه های آلی نزدیک سطح زمین باشد، بیشتر این لایه ها شعله ور می شود.
بقالی بیان کرد: چنانچه لایه ها در عمق بیشتری باشند، با توجه به اینکه میزان تبادل جریان هوا به داخل خاک کم است، امکان ایجاد شعله وجود نداشته و این مواد به صورت ناقص و همانند زغال عمل کرده و معمولا با ایجاد دود همراه است.
وی اظهار کرد: گاهی این ایجاد دود تا هفته ها ادامه می یابد مگر اینکه در اثر آبرسانی به این لایه ها و مرطوب شدن زمین سوختن آنها متوقف شود.
وی با بیان اینکه راه هایی برای کنترل سریع تر این پدیده وجود دارد، گفت: ایجاد چاله ها و یا کانال هایی با عمق حدود یک متر در نزدیکی محل آتش سوزی که به طور مرتب برای مدتی با آب پر می شوند راهکار کنترل این پدیده است.
به گزارش ایرنا، خروج دود ناشی از سوختن مواد آلی در لایه های زیرین خاک یک پدیده نادر نیست بلکه در بعضی مناطق تالابی اتفاق می افتد.
در چند روز اخیر، خروج دود و بخار از تعدادی حفره در مجاور روستای چالخاماز در بخش باروق شهرستان میاندوآب باعث شگفتی مردم این روستا و منطقه شده است.
شهرستان میاندوآب با بیش از 277 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع است.
مهمترین اخبار ایرنای کشور، آذربایجان غربی و جنوب استان را به صورت لحظه به لحظه از کانال خبری تلگرام این رسانه به آدرسirnamahabad@ دریافت کنید.
3093**خبرنگار: زین العابدین شیخی ** انتشار دهنده: پیمان پاکزادانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید