مدیرعامل فضای سبز تهران: مهار آفت سفید بالک ها 5 سال زمان نیاز داردعلی محمد مختاری روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: درهمین ارتباط طی 2 سال گذشته اقدامات موثری مبتنی بر اصول علمی برای مهار و کاهش جمعیت این آفت در شهر تهران انجام شده که نتایج بسیار مثبتی نیز به دنبال داشته است.
وی اظهار کرد: البته وجود و طغیان آفت سفید بالک به عنوان یک آفت شهری طی سال های گذشته در کشورهای مختلف جهان مشاهده و گزارش شده است.
وی با بیان اینکه ساده ترین شیوه برای مدیریت آفات گیاهی استفاده از سموم شیمیایی است افزود: انجام اقدامات پیشگیرانه و کنترلی مطابق با دستور العمل ها و تحقیقات علمی و تجربی موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور (شناسایی گونه، مطالعه بیولوژی و تعداد نسل های آفت، شناسایی میزبان زمستان گذران و سایر میزبان های آلوده کننده و شناسایی دشمنان طبیعی) بر پایه مدیریت تلفیقی آفات طی 2 سال اخیر منجر به کاهش چشمگیر جمعیت این آفت در شهر شده است.
مختاری با اشاره به گستردگی فضاهای سبز شهر تهران و تراکم بالای جمعیت آفت سفید بالک گفت: توجه به شیوه های غیر شیمیایی و استقرار دشمنان طبیعی اجتناب ناپذیر است و به همین دلیل کاهش نصب تله های زرد چسبنده در فصل بهار به منظور حمایت و حفاظت از دشمنان طبیعی در دستور کار مجموعه فضای سبز شهرداری قرار گرفت.
مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران تصریح کرد: همچنین برای نخستین بار در تعدادی از مناطق رهاسازی دشمنان طبیعی آفت (از طریق نصب کارتهای حاوی تخم های بال توری) نیز انجام شد.
وی، تشکیل شبکه مراقبت، برگزاری جلسات مستمر و دوره ای با حضور نمایندگان مناطق 22 گانه شهرداری تهران، مدیران سازمان بوستان ها و محققین موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور را از دیگر اقدامات انجام شده در این زمینه ذکر کرد.
به گفته مختاری، جمع آوری و معدوم سازی برگهای آلوده به فرم زمستان گذران آفت، هرس اصولی درختان به منظور افزایش تبادل هوا در بین شاخه ها با هدف کاهش استقرار حشره، روغن پاشی درختان و درختچه های همیشه سبز آلوده به فرم زمستان گذران سفید بالک از مهمترین اقدامات انجام شده در پاییز و زمستان سال گذشته برای مقابله با این آفت در شهر تهران بوده است.
مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران تصریح کرد: تشکیل تیم های منسجم پایش متشکل از کارشناسان گیاه پزشکی مناطق 22گانه در سطح محله و ناحیه، شناسایی کانون های آلودگی و انجام اقداماتی مانند استفاده هدفمند از تله های زرد تنها در مکان هایی که انبوه جمعیت پروازی سفید بالک مشاهده شد نیز از دیگر اقدامات انجام در سال جاری برای مقابله با آفت مگس سفید است.
به گفته مختاری، درهمین ارتباط آب شویی مستمر درختان با صابون حشره کش، حذف پاجوش و تنه جوش های درختان، استفاده از ترکیبات گیاهی و هرس سبز سر شاخه های با آلودگی بالا نیز مانع از افزایش تصاعدی جمعیت در نسل ها و بروز حالت طغیانی آفت شده است.
وی افزود: این اقدامات به نحوی است که ضمن کاهش انبوه جمعیت، زمان اوج پروازی حشره سفید بالک با حدود 2 ماه تاخیر نسبت به سال های گذشته همراه بوده است.
وی گفت: به موازات اقدامات انجام شده مراکز تحقیقات، آموزش و مشاوره فضای سبز با تشکیل و برگزاری کلاسهای رایگان، تهیه و توزیع تراکت و بروشور، مشارکت دهی و افزایش مسئولیت پذیری شهروندان با ایجاد تشکلهای مردمی، برقراری ارتباط با ادارات و مراکز و بخشهای خصوصی و نیمه خصوصی در راستای هم افزایی، اطلاع رسانی و آگاه سازی فرهنگی و اجتماعی اقدام کردند.
مگس های سفید (سفید بالک ها) حشراتی ریز و از آفات اصلی محصولات گلخانه ای و بسیاری از گونه های تزیینی و برخی از محصولات بهاره هستند.
بسیاری از گونه های علف های هرز نیز جزو میزبان های مگس سفید به شمار می آیند، این آفت معمولا با استفاده از سموم شیمیایی و یا عوامل کنترل بیولوژیک کنترل می شود.
مشاهده جمعیت بالای حشره ریز سفیدبالک در مناطق تهران، موجب گلایه و نارضایتی بسیاری از شهروندان شده است.
خبرنگار: عاطفه نژادسالاری – انتشار دهنده: محسن فتاحی
تهرام/9353**1625انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید