معاون استاندار: تشکل های زیست محیطی لرستان در حال رشد هستندبه گزارش ایرنا حبیب ‌الله خجسته‌ پور روز یکشنبه در سمینار تخصصی چالش‌ها و موانع و راهکار جلب نهادهای مردمی در حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی در سالن کنفرانس شورای اسلامی شهر خرم‌ آباد افزود: وجود ظرفیت ‌ها در استان مسئولیت ما را بیشتر می ‌کند که باید برای حفاظت از آنها طرحی نو پایه ‌ریزی کنیم.
وی با اشاره به اینکه دانشجو می‌ تواند به عنوان فعال ترین قشر جامعه در موضوعات مختلف پیشرو باشد، گفت: در استان لرستان شاهد رشد تشکل ‌ها و سازمان‌ های مردم‌ نهاد در حوزه ‌های مختلف و به طور ویژه محیط زیست هستیم که این امر نشان ‌دهنده اهمیت موضوع و دغدغه مردم برای موضوعاتی مانند حفاظت از محیط زیست و منابع آبی و خاکی است.
وی بیان کرد: جهاد دانشگاهی توانسته با ایجاد تشکل‌ ها و کانون ‌های مختلف در حوزه ‌های گوناگون فعالیت کند و سال‎های اخیر در حوزه محیط زیست نیز اقدامات ارزشمند و موثری انجام داده است.
خجسته پور افزود: به واسطه منابع سرشاری که در لرستان نسبت به استان‌ های کویری وجود دارد الگوی مصرف متفاوتی در استان وجود دارد؛ کویرنشینان با الگوی مناسب و مصرف بهینه نشان داده ‌اند که این موضوع را به خوبی لمس و درک کرده‌ اند.
وی بیان کرد: دانشجویان در راستای آگاهی رسانی به مردم در زمینه های مختلف تلاش کنند و مردم با دیدن شرایط و وضعیت پیش رو به حفظ منابع بپردازند.
وی گفت: سرانه فضای سبز اکنون تغییر کرده است اما در این زمینه باید الگویی وجود داشته باشد تا آب بری کمتری را شاهد باشیم.

** مهم ترین چالش قرن اخیر، بحران کم آبی است
مدیرعامل آب منطقه ای لرستان نیز در این نشست گفت: بیشترین چالش کم آبی مربوط به نیم قرن اخیر بوده و به عبارتی بحران آب ریشه اصلی تمام چالش ها است.
رضا میرزایی عوامل طبیعی و انسانی را از اصلی ترین عوامل بحران آب برشمرد و عنوان کرد: متوسط بارندگی در سال های 95 و ابتدای سالجاری 223میلی متر یعنی کمتر از یک سوم بارندگی در جهان است که در پایان قرن 21 به 180میلی متر خواهد رسید.
وی ادامه داد: در 28درصد مساحت کشور میزان بارندگی کمتر از 100 میلی متر است و در لرستان این میزان 540میلی متر در سال است.
3210/3022
خبرنگار: بهزاد سلاح ورزی ** انتشاردهنده: احسان کردیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید