نماینده سازمان ملل: تالاب هامون را می توان با کمک همسایگان احیا کردبه گزارش سه شنبه وزارت نیرو، «گری لوییس» در دیدار با قائم مقام وزیر نیرو در امور بین الملل و پشتیبانی صنایع آب و برق جمهوری اسلامی ایرانن افزود: با تجربه 20 ساله ای که از ایران دارم، قادر به درک وخامت دریاچه و تالاب هامون و مشکلات آن هستم.
وی اضافه کرد: باید تلاش کرد در نتیجه کم آبی هامون و ایجاد ریزگردها، معیشت و سلامت مردم منطقه سیستان به خطر نیفتد.

** بازسازی 46 هزار هکتار از زمین‌های دشت سیستان
قائم مقام وزیر نیرو در امور بین الملل و پشتیبانی صنایع آب و برق در این نشست اعلام کرد: مشکل تالاب‌های هامون دارای چند مولفه است که از 20 سال قبل به رصد آن مشغولیم.
«علیرضا دایمی» افزود: دولت برای اینکه معیشت مردم منطقه دچار مشکل نشود، اعتبار لازم را در نظر گرفته است و در قالب آن 46 هزار هکتار از زمین‌های دشت سیستان و قسمت‌هایی از هامون بازسازی و شبکه آن‌ها نیز تکمیل می شود.
وی بر تکمیل زیرساخت چاه نیمه‌ها تاکید کرد و ادامه داد: مولفه سوم مربوط به مطالعاتی است که در مرحله نخست با کمک موسسه های بین المللی آغاز شده است و نتایج اولیه آن دریافت شد تا با همکاری کشورهای همسایه بتوان هامون را احیا کرد.
به گزارش ایرنا، تالاب بین المللی هامون از سه دریاچه کوچک به نام های هامون پوزک(میانی)، هامون صابوری(شمالی) و هامون هیرمند تشکیل شده است که بخش وسیعی از هامون پوزک و صابوری در خاک افغانستان و بقیه آن در خاک ایران قرار دارد که در زمان وفور آب به هم متصل می شوند و دریاچه هامون را تشکیل می دهند.
هامون از تالاب های بی نظیر ایران است که در سال 1351 به عنوان هفتمین تالاب بین المللی ایران در کنوانسیون رامسر به ثبت رسید و در سال 1386 از منطقه حفاظت شده به پناهگاه حیات وحش ارتقا یافت.
این تالاب همچنین در سال 2016 میلادی در چهارمین کنگره ذخیره گاه زیست کره در لیما- پایتخت پرو- به عنوان دوازدهمین ذخیرگاه زیست کره کشور به ثبت رسید.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام* 9189*1961*تنظیم:اسماعیل داودی* انتشار: مریم مسعودانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید