پرداخت مرحله نخست خسارت ناشی از حمله پلنگ به دامداران لرستانبه گزارش ایرنا مهرداد فتحی بیرانوند عصر شنبه در نشستی که با حضور دامداران خسارت دیده ناشی از حمله پلنگ در سالن جلسات اداره کل حفاظت محیط زیست استان برگزار شد افزود: این نوع حمایت ها در راستای حفظ گونه پلنگ که از گونه های در خطر انقراض است، انجام می شوند.
وی اظهار کرد: پس از مذاکرات سازمان حفاظت محیط زیست با بیمه «ما» درخصوص تعارضات این گونه با دامداران تفاهم نامه ای مبنی بر پرداخت بخشی از خسارت ناشی از حمله پلنگ به دامداران منعقد شد که نقش عمده ای در کاهش تلفات این گونه داشته است.
وی ضمن قدردانی از افراد خسارت دیده گفت: به رغم وارد آمدن خسارت به دام های دامداران، این افراد در حفظ این گونه ارزشمند کوشیده اند که اقدام آنها باید به عنوان یک الگو در سطح جوامع محلی ترویج شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان افزود: اقدامات حفاظتی مانند احداث دیده بانی و پاسگاه محیط بانی در ارتفاعات، برگزاری کلاس ها و کارگاه های آموزشی حفاظت از حیات وحش و تلاش و جدیت محیط بانان برای حفاظت از پلنگ در لرستان ضروری است.
وی افزود: با همراهی و همکاری جوامع محلی در حفاظت از پلنگ، جمعیت این گونه در استان در حال افزایش است.
فتحی بیرانوند گفت: با توجه به اینکه پلنگ از گونه های چتر محسوب می شود، وجود این گونه ارزشمند نشان دهنده جمعیت مناسب حیواناتی است که زنجیره غذایی آن را تشکیل می دهند.
بر اساس این گزارش، پلنگ ایرانی یکی از بزرگترین زیرگونه‌ های پلنگ و بومی غرب آسیا است.
این حیوان در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN ) در طبقه جانوران در معرض خطر انقراض قرار دارد.
اندازه‌ و رنگ و پوشش بدن پلنگ ایرانی در مناطق مختلف و در گستره پراکنش پلنگ در ایران، تفاوت قابل توجهی دارد. طول بدن پلنگ‌ها به طورکلی به 160 سانتی متر و گاهی به 180 سانتی ‌متر می‌ رسد و طول دُم آنها 110 سانتی‌ متر است.
وزن پلنگ ایرانی تا 90 کیلوگرم است و ارتفاع آن تا شانه به 75 سانتی‌متر می ‌رسد.
طبیعت بکر استان لرستان زیستگاه جانوران وحشی مختلفی نظیر پلنگ است.
7274/3022
خبرنگار: مریم نریمانی ** انتشاردهنده: احسان کردیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید