کلانتری: سیاستگذاری های کشور مطابق با وضعیت بحرانی آب نیستبه گزارش ایرنا، عیسی کلانتری روز شنبه در نشست بازچرخانی پساب در تبریز با اشاره به اینکه سالانه 97 میلیارد مترمکعب آب در کشور مصرف می شود، افزود: در کشور ما تصمیم هایی مطابق با کشورهای با بارندگی بیش از یکهزار میلی متر در سال گرفته می شود، در حالیکه در 50 روزه پاییز امسال تنها 12 میلی متر بارش داشتیم و آن هم درصورت نادیده گرفتن بارندگی استان های شمالی کمتر از 4 میلی متر خواهد بود .
وی با بیان اینکه هنوز موضوع آب در آمایش سرزمین جایی ندارد، گفت: رفتار ما در برابر آب با توجه به وضعیت بحرانی کنونی عوض نشده و حتی سیاستمداران هم به این باور نرسیده اند.
کلانتری اظهارکرد: مصرف روزانه آب در کشورهای اروپایی برای هر نفر 100 تا 150 لیتر است در حالی که هر شهروند ما بیش از 200 لیتر مصرف می کند.
وی اظهارکرد: میانگین مصرف آب در کشور 1.10 برابر آب های تجدیدپذیر است و این رقم در استان خراسان رضوی به 1.32 برابر می رسد.
معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه احیای دریاچه ارومیه نیازمند مهندسی معکوس است، گفت: با توجه به کاهش بارش و افزایش تبخیر باید با مدیریت حوضه، دریاچه را احیا کرد.
وی با اشاره به دعواهایی که برای انتقال آب از سایر حوضه ها در کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: امروز در خوزستان بیش از 3 میلیارد مترمکعب آب هدر می رود در حالی که دعوا برسر 700 میلیون مترمکعب در این حوضه است.
وی با اشاره به اینکه مردم زابل 170 روز در سال خاک تنفس می کنند، گفت: از چاه های غیرمجاز کشور سالانه 7.3 میلیارد مترمکعب و از چاه های مجاز به صورت غیرمجاز 8.5 میلیارد متر مکعب آب برداشت می شود.
کلانتری با بیان اینکه در همه بخش های مصرفی شاهد تاراج آب هستیم، گفت: سامانه های آبیاری نوین را افزایش می دهیم در حالیکه همان میزان آب مصرف می شود به علت اینکه سطح کشت افزایش یافته است.
وی گفت: در بخش کشاورزی آذربایجان غربی 280 میلیون متر مکعب آب بیشتر مصرف شده زیرا 14 هزار هکتار سطح کشت افزایش یافته است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه به عنوان حافظ محیط زیست کشور شرمنده نسل های بعد هستم، گفت: یکی از وظایف محوله رئیس جمهوری به محیط زیست گرفتن حقابه ها و احیای تالابهاست و امیدواریم با همکاری وزارت نیرو در این مسیر موفق باشیم.
معاون رئیس جمهوری از درختکاری در عینالی تبریز با توجه به بحران آب در منطقه انتقاد کرد و گفت: به نظر می رسد مدیران شهر در این رویکرد رقابتی با اصفهان، توجهی به وضعیت کم آبی ندارند.
نشست تخصصی چندساعته ‘بازچرخانی پساب’ در تبریز به عنوان یکی از برنامه های جنبی همایش فناوری های نوین ( ربع رشیدی ) با حضور متخصصان کشوری با هدف تبیین و ارائه راهکار در زمینه این فرایند علمی برگزار شد.
خبرنگار: پرویز انصاری**انتشاردهنده: عزیزی راد
3071/518انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید