11 کیلومتر مسیر سبز برای یوزپلنگ آسیایی در استان سمنان ایجاد می‌شودبهرامعلی ظاهری روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا، با تاکید بر اینکه برخورد خودرو یکی از عوامل مهم از بین رفتن حیات وحش استان سمنان است، گفت: برخورد خودرو با یوزپلنگ آسیایی به ویژه در محور ایران دشت- عباس آباد یکی از عوامل تلف شدن این گونه نادر حیات وحش است.
وی با بیان اینکه از سال 89 تا کنون 6 الی هفت قلاده یوزپلنگ بر اثر برخورد با خودرو کشته شدند و با اشاره به این که از سال 91 تا کنون بیش از 15 تابلو هشدار تردد حیوانات با هماهنگی راه و ترابری استان سمنان در شرق استان و منطقه زیست یوزپلنگ نصب شده است، یادآور شد: به تازگی در طرح بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی 2 تابلوی هشدار چشمک‌زن برای هشدار به رانندگان نیز به این تابلوها اضافه شده است.
معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت:در حال حاضر گونه هایی مانند یوزپلنگ آسیایی، گربه شنی، گور خر ایرانی، گربه پلاس از حیوانات در خطر انقراض در این استان هستند و گونه پلنگ ایرانی در معرض تهدید قرار گرفته است.
استان سمنان سه منطقه حفاظت شده در محدوده جنگل ابر، خارتوران و پرور و پنج منطقه شکار ممنوع دارد، یک ششم از کل مناطق حفاظت شده کشور در استان سمنان واقع است.
7344/6103 خبرنگار: امیر حسین کاشی منش ** انتشار دهنده : مصطفی دهقان
برای آگاهی از تازه‌ترین اخبار و رویدادها در استان سمنان به نشانی IRNASEMNAN@ کانال اخبار ایرنا سمنان مراجعه کنید.انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید